ZASADY UDOSTĘPNIANIA DOKUMENTÓW CZŁONKOM SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ BUDOWNICTWA WIELORODZINNEGO „USŁUGA DOM ” W ELBLĄGU
I Postanowienia ogólne
1. Niniejsze zasady wynikają z treści przepisów Art.18 Ustawy z dnia 16 września 1982r. Prawo Spółdzielcze (Dz. U. z 2003r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zmianami), oraz § 12 Statutu Spółdzielni, zarejestrowanego postanowieniem nr OL.VIII NS-REJ.KRS/008718/06/822 Sądu Rejonowego w Olsztynie VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego z dnia 23.11.2006 r.
II.Postanowienia szczegółowe, które regulują zasady udostępniania dokumentów członkom spółdzielni zawarte są w treści § 12 ust.1 pkt. 8, 10 -13, ust. 2 ust. 4, ust. 5 ust. 6 Statutu Spółdzielni .
1. Zgodnie z powyższymi zapisami członkowi Spółdzielni przysługuje prawo:
- zaznajomienia się z rocznymi sprawozdaniami finansowymi oraz umowami zawieranymi przez Spółdzielnię z osobami trzecimi,
- zaznajomienia się z protokołem lustracji oraz wnioskami polustracyjnymi i informacją i ich realizacji,
- do przeglądania protokołów organów Spółdzielni z wyjątkiem spraw indywidualnych członków,
- zapoznania się z uchwałami organu Spółdzielni, z wyjątkiem spraw indywidualnych członków.
- żądania odpisu obowiązującego Statutu oraz zaznajamiania się z Regulaminami wydanymi na jego podstawie.
- do przeglądania protokołów obrad Zebrania Przedstawicieli Członków,
- przeglądania rejestru członków Spółdzielni.
- do przeglądania sprawozdań rocznych i bilansu oraz protokołów lustracji.
2. Uprawnienia powyższe nie obejmują prawa wglądu w treść protokołów obrad organów Spółdzielni, których ujawnienie naruszyłoby przepisy ustawy o ochronie danych osobowych albo tajemnicę handlową.
3. Członek zainteresowany zaznajomieniem się z dokumentami, zgłasza pisemnie Zarządowi wykaz dokumentów, z którymi chce się zapoznać. Zarząd wyznacza termin udostępnienia tych dokumentów, nie dłuższy jednak niż 7 dni.
4. Zaznajamianie z dokumentami oznacza prawo członka do wglądu w dokumenty Spółdzielni, z których może robić notatki i odpisy we własnym zakresie. Prawo to nie umożliwia wydania członkowi kserokopii tych dokumentów.
5. Spółdzielnia, może odmówić członkowi wglądu do umów zawieranych z osobami trzecimi, jeżeli naruszałoby to prawa tych osób lub, jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że członek wykorzysta pozyskane informacje w celach sprzecznych z interesem Spółdzielni i przez to wyrządzi Spółdzielni znaczną szkodę. Odmowa powinna być wyrażona na piśmie.
6. Członek, któremu odmówiono wglądu do umów zawieranych przez Spółdzielnię z osobami trzecimi, może złożyć wniosek do sądu rejestrowego o zobowiązanie Spółdzielni do udostępnienia tych umów. Wniosek należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia członkowi pisemnej odmowy.